Klaudie Švrčková (1998)

Klaudie Švrčková patří mezi malíře současného moderního umění a již v mladém věku má za sebou nemalou řadu autorských výstav. Pochází z českopolského pohraničí, na které ráda vzpomíná při svých aktuálních studiích v Brně.

/aneb odjakživa self-taught painter.

V roce 1998 se narodila ve městě Český Těšín ve Slezsku. Město bylo v roce 1938 připojeno k Polské republice, následně zde však s příchodem druhé světové války vznikl zajatecký tábor Stalag VIII D Teschen a město bylo připojeno k Německu. Jelikož byl po válce Český Těšín úspěšně přiřazen České republice zpátky a nyní je jedním z nejvýznamnějších a nejfrekventovanějších hraničních přechodů do Polské republiky a města Cieszyn, měla Klaudie Švrčková již od útlého věku možnost pozorovat a učit se věcem jak z Česka, tak i sousedního zahraničí.

Po svém úspěšném ukončení středního studia na osmiletém gymnáziu se stala současnou studentkou Fakulty podnikatelské VUT v Brně.

Klaudie Švrčková se kresbě a malbě věnovala již od útlého věku. Díky rodičům, kteří s ní od prvních let neustále tvořili a kreslili, se v ní začal probouzet talent. I přesto, že nikdy nenavštívila kurz či školu umění, v umění nacházela smysl a o to větší motivaci pracovat na své tvorbě usilovněji doma. Byla v tom touha se zlepšovat a pracovat stále na větších projektech. Od roku 2015 se tak její zájem i barvy přesunuly především na plátno.  

Dnešní tvorba

Středobodem její tvorby zůstává kombinace akrylo-temperové malby s prvky popArtu a novodobého stylu zasazeného především do portrétů. Autorčina technika malby je pro oči rychle rozpoznatelná. Na svých obrazech často pracuje s omezenou škálou barev, které se uplatňují prostřednictvím jasně definovaných ploch. Popartově laděné malby svým charakteristickým způsobem reflektují pocity, názory, problémy i radosti lidí z jednoho unikátního světa. Světa ve kterém žijeme, a ve kterém chce autorka upozornit na maličkosti. Také na nutnost přemýšlet nad smyslem a formou lidského času a života na této jedinečné planetě.

​Svou první výstavu Klaudie Švrčková zahájila v Brně v roce 2018. Od té doby se svou uměleckou kariérou nezahálela a podařila se jí sklidit řada úspěchů. Za poslední dva roky se celkem dvakrát podílela na společné mezinárodní výstavě u příležitosti festivalu “Otevřené ateliéry” v polské galerii a realizovala dalších 29 sólových výstav po celé České republice. V roce 2018 a 2019 o ní napsal také novinový článek zpravodaj Hutník.

Za vším úspěchem stojí autorčina vášeň v tvorbě a vyjadřování se. Také však podpora rodiny, přátel a obdivovatelů jejího umění, za které je autorka neskutečně vděčná.

Probíhající výstavy můžete sledovat zde na stránce ve výstavách nebo na Facebooku či Instagramu

Klaudie Švrčková Brno

“Nikdy jsem nenavštěvovala kurzy či školu umění, jsem jen bytí, které se doma naučilo malovat a dělat to, co zrovna cítí.”